Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Nowej Soli
Logo: epuap Logo: BIP

Likwidacja barier

Likwidacja Barier

Likwidacja Barier

Przez bariery należy rozumieć utrudnienia uniemożliwiające osobie niepełnosprawnej funkcjonowanie społeczne. Likwidacja barier ma na celu umożliwienie uczestnictwa niepełnosprawnym w życiu społecznym oraz ułatwienie osobie niepełnosprawnej wykonanie codziennych, podstawowych czynności lub kontaktów z otoczeniem.
Rodzaje barier
Bariery architektoniczne – to wszelkie utrudnienia występujące w budynku i w jego najbliższej okolicy, które ze względu na rozwiązania techniczne, konstrukcyjne lub warunki użytkowania uniemożliwiają lub znacznie utrudniają swobodę ruch osobom niepełnosprawnym.
Bariery techniczne – to takie bariery, które utrudniają lub uniemożliwiają osobie niepełnosprawnej funkcjonowanie społeczne. Likwidacja tej bariery powinna powodować sprawniejsze działanie tej osoby w społeczeństwie i umożliwić jej funkcjonowanie w życiu codziennym.
Bariery w komunikowaniu się – to ograniczenia uniemożliwiające lub utrudniające osobie niepełnosprawnej swobodne porozumiewanie się i/lub przekazywanie informacji.
Kto może ubiegać się o dofinansowanie do likwidacji barier
O dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) z w/w tytułów, (jeżeli ich realizacja umożliwi lub w znacznym stopniu ułatwi osobie niepełnosprawnej wykonywanie podstawowych, codziennych czynności lub kontaktów z otoczeniem) mogą ubiegać się:
1) na likwidację barier architektonicznych – osoby niepełnosprawne, które mają trudności w poruszaniu się, jeżeli są właścicielami nieruchomości lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości albo posiadają zgodę właściciela lokalu lub budynku mieszkalnego, w którym stale zamieszkują,
2) na likwidację barier technicznych i w komunikowaniu się – osoby niepełnosprawne, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności.
Wymagane dokumenty:
Osoba niepełnosprawna chcąca skorzystać z w/w pomocy składa do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie właściwy wniosek wraz z kompletem niezbędnych dokumentów:
• kserokopia orzeczenia o niepełnosprawności (wydane przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności, ZUS lub KRUS – orzeczone przed dniem 1 stycznia 1998r.)
• zaświadczenie lekarskie o aktualnym stanie zdrowia wydane przez lekarz specjalistę,
• projekt, szkic proponowanych zmian, (rysunek poglądowy) – dot. likwidacji barier architektonicznych
• aktualny wyciąg z księgi wieczystej – dot. likwidacji barier architektonicznych
Osoba składająca wniosek:
• nie może mieć zaległości wobec PFRON
• nie korzystała z dofinansowania na ten cel w ciągu 3 lat przed złożeniem wniosku (dot. likwidacji barier technicznych i w komunikowaniu się).
• w ciągu 3 lat przed złożeniem wniosku nie byłą stroną umowy zawartej z PFRON i rozwiązanej z jej przyczyny,
Uwaga!
UWAGA: dofinansowanie nie może obejmować kosztów realizacji zadania poniesionych przed przyznaniem środków finansowych i zawarciem umowy o dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Szczegóły dofinansowania określa umowa, którą Wnioskodawca zawiera ze Starostą.